| Parameter | HRC |
| Display Type | Digital |
| Dimension | 450x175x627 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Drive Type | Electric |
| Test Force | 0.5% |
| Material | Mild Steel |
| Major Load | 588.4 N |
| Minor Load | 98.7 N |
| Max. Test Height | 230 mm |
| Depth of Throat | 133 mm |
| Net Weight | 75 Kg |
| Brand Name | Aitawade Industries |
| Model | ITB-88FFE0AB |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Mumbai |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Parameter | HRC |
| Display Type | Digital |
| Dimension | 450x175x627 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Drive Type | Electric |
| Test Force | 0.5% |
| Material | Mild Steel |
| Major Load | 588.4 N |
| Minor Load | 98.7 N |
| Max. Test Height | 230 mm |
| Depth of Throat | 133 mm |
| Net Weight | 75 Kg |