| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Torsional Speed | 1.5 RPM |
| Torque Capacity | 60 N-m |
| Torque Range | 30-60 N-m |
| Clearance Between Grips | 0-420 mm |
| Grips for Round Bars | 8-12 mm |
| Grips for Flats Bars | 1-5 mm |
| Width | 25 mm |
| Brand Name | Aitawade Industries |
| Model | ITB-6EE652CF |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Mumbai |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Torsional Speed | 1.5 RPM |
| Torque Capacity | 60 N-m |
| Torque Range | 30-60 N-m |
| Clearance Between Grips | 0-420 mm |
| Grips for Round Bars | 8-12 mm |
| Grips for Flats Bars | 1-5 mm |
| Width | 25 mm |